Van Halen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Van Halen
PrejardhjaPasadena, Kaliforni
ZhanretHard rock, glam metal
Vitet aktive1972
Shtëpitë diskografikeWarner Bros., Yessup Recording
BashkëpunimetDavid Lee Roth, The Other Half, Chickenfoot, Mad Anthony Xpress
Faqja e internetitwww.van-halen.com
AnëtarëtEddie Van Halen
Alex Van Halen
David Lee Roth
Wolfgang Van Halen
Ish-anëtarëtMichael Anthony
Sammy Hagar
Gary Cherone
Mark Stone
Mitch Malloy

Van Halen është një bend i zhanrit hard rock nga ShBA, i emëruar sipas kitaristit të bendit, Eddie Van Halen (njihet edhe si Eddie van Halen) dhe vëllaut të tij Alex Van Halen.

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Van Halen (1978)
 • Van Halen II (1979)
 • Women and Children First (1980)
 • Fair Warning (1981)
 • Diver Down (1982)
 • 1984 (1984)
 • 5150 (1986)
 • OU812 (1988)
 • For Unlawful Carnal Knowledge (1991)
 • Balance (1995)
 • Van Halen III (1998)
 • A Different Kind of Truth (2012)

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.