Jump to content

Eddie Van Halen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Eddie Van Halen

Edward Lodewijk Van Halen, ose Eddie Van Halen (26 janar 1955 - 6 tetor 2020) ishte një kitarist hollandezo-amerikan që njihet për përfshimin e tij me grupin hard rock Amerikan Van Halen. Ai njihet për stilin teknikal, dhe për tapping, një metodë kitare që ai e bëri të famshëm.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eddie lindi në Hollandë në vitin 1955. Ai nisi të loste piano, bateri, dhe më në fundë kitarën. Si fëmi ai u influencua nga grupet muzikore si Cream dhe Led Zeppelin.

Stili i Kitarës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i kitarës që Eddie luan është shumë teknikal. Kur luan kitarën live, ai përdor shumë feedback.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]