David Lee Roth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Example alt text
David Lee Roth

David Lee Roth (i lindur në 10 tetor, 1954) në Indiana, ShBA është një këngëtar Amerikan që është i famshëm për anëtarësimin e tij me rock bendin Amerikan Van Halen. Ai njihet dhe si Diamond Dave. Ai ndënji me Van Halen që nga fillimi i grupit në 1974 deri në 1985 dhe u këthya prapë në vitin 2006. Roth ka dhe një karrierë solo të suksesshme. Në vitin 2004, ai mori pjesë në një episodë të The Sopranos për një rolë të shkurtër.