Beautiful Life (këngë nga Ace of Base)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Beautiful Life"
Këngë nga Ace of Base
nga albumi The Bridge
Publikimi20 Tetor, 1995
ZhanriEurodance, Dancepop
Gjatësia3:38
CilësiaMega
TekstshkruesJonas Berggren, John Ballard
ProducerJonas Berggren, Denniz Pop, Max Martin
Kronologjia e këngëve
Lucky Love
(1995)
Beautiful Life
(1995)
Never Gonna Say I'm Sorry
(1996)

Beautiful Life është një këngë e bandës suedeze Ace of Base, lëshuar në 20 Tetor 1995. Në Amerikën e Veriut, ajo ishte e vetmja e parë e lëshuar nga Ura; në Evropë, ajo pasoi "Love Lucky". Kënga arriti në numrin 3 në Kanada, dhe numri 15 në Billboard Hot 100 në SH.B.A. dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Për më tepër, ishte një hit i Top 10 në Danimarkë, Finlandë, Francë dhe Hungari, dhe një hit i Top 20 në Belgjikë, Gjermani, Irlandë dhe Skoci. Në vitin 2017, BuzzFeed renditi këngën në numrin 51 në listën e tyre të "101 këngët më të mëdha të vallëzimit të viteve '90"