Jump to content

Ace of Base

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ace of Base
Background information
OrigjinaGöteborg, Suedi
ZhanretDance-pop
Europop
Eurodance
Vitet aktik19902012
LabeliIsland
Antar/ëtLinn Berggren
Jenny Berggren
Jonas Berggren
Ulf Ekberg
Clara Hagman
Julia Williamson
Websitewww.aceofbase.com

Ace of Base ishte një nga bandat më të famshme Suedeze e 1990. Me meloditë e tyre duke përzier Pop dhe Dance së bashku me tekstet e tyre tërheqëse ata arritën të arrinin numrin një në të gjithë botën. albumi i tij më i suksesshëm është Happy Nation (1993), një nga albumet më të shitur të debutimeve të të gjitha kohërave, dhe u certifikua nëntë herë platin në Shtetet e Bashkuara. Grupi lëshoi katër albume në studio midis 1992 dhe 2002, duke shitur mbi 30 milion kopje në të gjithë botën, duke e bërë atë grupin e tretë më të suksesshëm suedez të të gjitha kohërave, pas ABBA dhe Roxette .

Formimi i tyre origjinal u integrua nga Ulf "Buddha" Ekberg, dhe dy motra dhe një vëlla, Jonas "Joker" Berggren, Malin "Linn" Berggren dhe Jenny Berggren. Pas largimit zyrtar të këngëtares Linn në 2007, grupi kreu një seri koncertesh në Evropë dhe Azi midis 2007 dhe 2009, përpara se Jenny të largohej nga grupi për të nisur karrierën e saj solo. Jonas dhe Ulf rekrutuan dy këngëtare të reja: Clara Hagman dhe Julia Williamson. Formacioni i ri filloi në Shtator 2010 prodhimi i tyre i parë i quajtur "The Golden Ratio".

Në janar 2015 ata lëshuan një rimartim të 4 albumeve të tyre (The Sign, The Bridge, Cruel Summer dhe Da Capo) në të gjithë botën të cilat janë në dispozicion vetëm në formatin e shkarkueshëm. Secili disk ka një udhë shtesë.

Më 6 Mars 2015 ata publikuan një album të ri (CD, vinyl dhe mp3 format) të quajtur Gurë të fshehur , i cili është një përmbledhje e demos dhe B fytyrave të grupit të bëra nga anëtarët origjinalë nga fillimet e tyre deri në 2002 kur u publikuan Albumi i fundit në studio Da Capo 'nga anëtarët origjinalë. Të gjitha gjurmët u zgjodhën nga vetë Ulf dhe Jonas.

"Ace of Base" përbëhet nga vëllezërit Berggren: Jonas Berggren (përbërje, kitarë dhe tastierë), Malin Linn Berggren (zëri, tastiera, kompozicioni) dhe Jenny Berggren (zë, përbërje), përveç Ulf Ekberg (Buda) (përbërja, tastierat, goditja).

Që në moshë të re Berggrenët u përfshinë me muzikë. Përkundër faktit se prindërit e tyre (Göran dhe Birgitta) nuk e praktikonin atë profesionalisht, çdo fundjavë me fëmijët e tyre ata luanin piano dhe krijonin rezultate.

Qëllimi kryesor i Jonas, më i vjetër i Berggrenit, ishte formimi i një bande. Ai kishte studiuar muzikë dhe për këtë arsye kishte ditur të luante shumë instrumente, duke kaluar orë të tëra në dhomën e gjumit të tij duke krijuar melodi dhe duke bërë modele që mbaheshin në skedar në një regjistrues të vogël të mjekut, ndërsa aftësitë muzikore të motrave Berggren ishin formuar në shkollë dhe në shkollë. kori i një kishe në Gothenburg.

Ulf, Jenny dhe Jonas pas një koncerti në Finlandë në 2008
Ulf, Jenny dhe Jonas pas një koncerti në Finlandë në 2008

Para viteve 1990 Jonas kishte një projekt specifik muzikor; Teknike Noir. Emri është marrë nga një shenjë e klubit të natës që shfaqet në filmin e parë Terminator. Ajo u formua në 1986-1987 dhe fillimisht ishte një treshe e formuar nga Johnny Lindén dhe Nicklas Tränk, së bashku me Jonas Berggren. Në nevojë për një mbështetje shumë më të fortë vokale, Jonas u propozoi motrave të tij që të ishin inputi kryesor në zëra, ata ranë dakord dhe së bashku u mbyllën në bodrumin e shtëpisë për të filluar punën për këngë të reja. Ndërsa Jenny dhe Linn u përfshinë më shumë në grup, muzika mori një tingull më të ndritshëm, më ritmik.

Meloditë Techno që ata përjetuan sollën në jetë këngët e para që vëllezërit kompozuan, duke përfshirë "Hear Me Calling" (dikur quheshin "Hipnotized"), "I ri dhe Krenar" dhe "Vetëm Kaosi" Këngë të thjeshta që u përfshinë më vonë në albumin e tyre të parë zyrtar si Ace Of Base.

Në vitin 1989 Nicklas Tränk u largua nga grupi për të punuar në TV dhe animacion 3-D, ndërsa Johnny Lindén vendosi të përqëndrohet në karrierën e tij si stilist grafik.[1] Pastaj Jonas, drejtuesi i grupit, filloi të fërkonte shpatullat me disa muzikantë të rinj suedezë, duke tërhequr vëmendjen e tij tek një në veçanti, Ulf Ekberg. Ulf ishte një muzikant i ri amator që kishte një projekt vallëzimi së bashku me një vajzë. Në gusht 1990, Jonas Berggren ishte brenda disa orësh duke luajtur me grupin e tij në një festival shumë të madh të Edinburgh. Në të njëjtin festival, menjëherë në një skenë tjetër, Rolling Stones interpretoi para 100,000 njerëzve, ndërsa grupi Jonas (Tech Noir) performoi në një nga fazat kryesore për 2,000 njerëz. Problemi ishte se njëri prej anëtarëve të grupit pësoi një fobi skenike, nuk ishte në gjendje të merrej me emocione dhe nuk pranoi të luante pak para atij koncerti jashtëzakonisht të rëndësishëm. Kështu Jonas i kërkoi mikut të tij Ulf që ta zëvendësonte. Më parë, Ulf kishte punuar me Jonas si një sesion dhe muzikant regjistrimi në studio, por që nga atëherë të dy kanë punuar së bashku.

Ace of Base është grupi më i suksesshëm në botë.

Në 1997, dokumentari Ace of Base "Historia jonë" lëshoi videoklipe të grupit kur ata luanin Tech Noir në diskotekat lokale në Gothenburg në 1990. Ju mund të shihni një Jonas Berggren të dobët, energjik Ulf Ekberg duke vallëzuar dhe xhiruar, dhe Linn dhe Jenny veshur të njëjtin stil të veshjes dhe flokët (kaçurrelë dhe të zezë) Diçka shumë kurioze pasi Linn ishte parë gjithmonë bjonde.[2]

Stili muzikor i Tech Noir ndryshonte gjatë punës së kompozicionit të bërë nga Ulf dhe Jonas. Grupi gjurmoi stilin e tyre muzikor duke përdorur ndikime reggae për t'u përfshirë në ritmin e kërcimit të pop-it. Në fillim të vitit 1991, grupi ndryshoi emrin nga Tech Noir në Ace of Base. Arsyeja ishte sepse njerëzit kishin probleme në shqiptimin dhe shqiptimin e emrit, dhe ishte edhe një grup tjetër në Suedi që e quajti atë.

Ekzistojnë shumë versione se si lindi ky emër i ri, por edhe vetë anëtarët e grupit nuk janë të qarta. Ajo që dihet është se emri është shpikur nga Ulf Ekberg dhe fillimisht ka lindur duke iu referuar akseve në kuvertë - të cilat janë 4 (si anëtarë të grupit) - dhe një tkurrje e fjalës "bodrum" që do të thotë bodrum në Anglisht (vend ku ata kompozuan këngët e tyre të para) deri në bazë dhe prej aty lind ACE OF BASE, që në thelb do të thotë AKSIMI I BAZAVE .

Pas regjistrimit të demos me këngë origjinale, përfshirë "All That She Wants", grupi shkoi në Stokholm, ku vizituan të gjitha kompanitë kryesore të regjistrimit. Askush nuk tregoi interes. (Jonas më vonë kujtoi se dikush i shpjegoi atij se këngët ishin "shumë të dukshme, shumë të thjeshta"). Nuk funksionoi në vendin e tyre, kështu që grupi vendos të udhëtojë në Kopenhagen, Danimarkë dhe të provojë fatin e tyre atje. Kështu ndodhi që një etiketë e re e quajtur MegaRecords po rekrutonte artistë të rinj dhe pasi dëgjoi demonstratat e suedezëve ata u mahnitën dhe nuk nguruan t'i bënin ata të nënshkruanin një kontratë.

Gjatë prodhimit të albumit të parë në Tuff Studios, Ace of Base takon Denniz Pop një prodhues të famshëm suedez, i cili deri në atë kohë kishte punuar me artistë me famë botërore si Dr. Alban. Grupi i dha atij një demo kasetë të "All That She Wants" (e titulluar më parë "Z. Ace"), kjo ishte mbërthyer në radion e makinës së tij për një kohë të gjatë, përtacia e tij për të rregulluar atë mosfunksionim përfitoi Ace Nga Base pasi ishte e vetmja gjë që Denniz mund të dëgjonte gjatë kursit të përditshëm nga shtëpia e tij në studiot Cheiron, ku ai punoi; prodhuesi vendosi të punojë me bandën për një projeksion ndërkombëtar duke prodhuar për momentin vetëm atë demo të cilën ai vendosi të jepte një emër më të përshtatshëm dhe lindi "All That She Wants" për LP.

"Wheel Of Fortune" ishte e vetmja e vetme e lëshuar nga Ace of Base, pritjet u vendosën që ai të futej në tabelë, por single nuk arriti të bëjë tabelat për Danimarkën. Ishte rikthimi i tretë i single-it kur godet radion dhe shijen e publikut, duke u konsoliduar falë faktit që ata regjistruan një video që u vlerësua shumë për thjeshtësinë e ekzekutimit të saj dhe, në të njëjtën kohë, për kompleksitetin e kuptimit të tij. Simboli arriti shpejt numrin 2 në chartet daneze dhe MegaRecords së shpejti vendosën të publikojnë një teke të dytë: "All That She Wants", e cila ishte në rrugën e saj për tu bërë një këngë shumë e njohur dhe do të ishte letra e sigurt që Ace of Base do të luante për ta bërë veten të njohur. Kompania financoi një video dhe beqarja u publikua në gjysmën e parë të 1992, me një strategji të mirë promovuese. Single arriti numrin një në të gjitha renditjet dhe kanalet e televizionit evropian, duke qëndruar për javë me radhë në pozicionet më të larta. Në këtë mënyrë LP Happy Nation është hedhur në të gjithë kontinentin me shitje që tejkaluan pritjet e kompanisë. Fitimet filluan të hynin dhe MegaRecords ishte e lumtur. Ndërkohë në Jug të Evropës Ace of Base theu rekordin me "All That She Wants", video filloi të transmetohet nga MTV. Beqaret “Happy Nation” u konsolidua si numri një në tabelat evropiane.

Ace of Base nuk ishin të njohura në Shtetet e Bashkuara. MegaRecords u përpoq t'i bënte ata të punojnë duke treguar potencialin e madh të grupit, por ata nuk patën sukses. Clive Davis, pronar i Arista Records, një nga kompanitë më të mëdha të regjistrimit në Shtetet e Bashkuara dhe Azinë, ishte me pushime në Evropë duke lundruar në Mesdheun në jahtin e tij, kur ai akordoi në MTV dhe shikoi Ace of Base për herë të parë. Sapo ai zbarkoi në Kopenhagë, ai shkoi në MegaRecords dhe pyeti për të drejtat për një shpërndarje masive në pjesën tjetër të botës së Ace of Base. "All That She Wants" u lëshua së bashku me LP Shenjën nën të drejtat dhe shitjet e Arista u rritën shumë në numrin një në grafikët Billboard. Ace of Base nënshkruan kontratë me Arista Records për të lëshuar një album botëror debutues.

Ndjesia e re suedeze

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Sign është emri i dhënë për albumin debutues të grupit suedez, prodhuar nga Denniz Pop dhe i regjistruar në Cheiron Studios. Shenja është në thelb versioni amerikan i "Happy Nation" me tre këngë të reja: "Don't Turn Around", "The Sign" dhe "Living In Danger", dhe versionet e ristastruar të "Voulez-Vous Danser" dhe "Happy Nation", dhe për Evropën dhe Kanada albumi lëshohet nën emrin Happy Nation US Version, me të njëjtat këngë nga The Sign plus një bonus të quajtur “Hear Me Calling” dhe këngë të tjera nga LP e vjetër, pa marrë në konsideratë rrugën e shkurtër “Dimensioni i thellësisë”, e cila është vetëm një udhë instrumentale.

Happy Nation Happy Dollars

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi debutues shiti 23 milion kopje dhe u vulos në Guinness World Record si "Albumi i parë më i shitur në botë". Ace Of Base u kurorëzuan ABBA e re, grupi arriti çmime të shumta në të gjithë botën, për të përmendur disa: 6 World Music Awards, 3 Billboard Awards, 3 çmime në American Music Awards, 2 BMI, disa Grammy Evropë, dhe dy nominime në Amerikën e Veriut Grammy. Më 2 Prill 1994 Ace Of Base thyen tabelat Billboard, duke arritur albumin dhe beqar njëkohësisht në numrin një ("The Sign").

"Don't Turn Around", kopertina e parë e bërë nga grupi, dhe "Living In Danger", vazhdojnë me suksesin e grupit, duke marrë përsëri numrin një në renditjen botërore, albumi tashmë arriti në 8 milion kopje të shitura vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Fansat që vrasin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 Prill 1994, Manuela Behrendt, një fanse e grupit Suedez, dukshëm e mërzitur psikikisht, sulmoi Jenny-in me thikë ndërsa flinte në dhomën e saj. Jenny u zgjua nga një i huaj i cili vuri një thikë në qafë dhe e detyroi të shkonte në dhomën e gjumit të prindërve të saj. Ishin ata që arritën të mbanin vajzën 21-vjeçare gjermane, e cila u arrestua nga policia suedeze me akuzën e dhunimit në shtëpi. Brigitta Wenneber-Berggren, nëna e Jenny, mori një prerje në njërën prej duarve gjatë luftës që bëri me agresorin për të hequr armën. "Fanatiku" nuk mund të vinte këmbë përsëri në Suedi për pesë vjet pas vuajtjes së dënimit me burg.

The Bridge Ishte albumi i dytë nga grupi suedez, një album që përmbledh kompozime nga të katër anëtarët. Ata secili kontribuan në tre kompozime të ngurta dhe albumi u promovua pothuajse kudo në botë.

Falë beqareve "Lucky Love" të publikuara në Shtator 1995, "Beautiful Life" dhe "Never Gonna Say I'm Sorry" në 1996, albumi arriti të shiste më shumë se 5 milion kopje.

Në shkurt 1996 grupi u paraqit në XXXVII Viña del Mar International Song Festival me disa të meta teknike, por arriti të kënaqë publikun.

Linn jashtë vëmendjes

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vitin 1997 ata u thirrën për të performuar në World Music Awards për të qenë grupi më i shitur Skandinav në botë. Banda interpretoi "Ravine" në skenë, por diçka nuk shkoi. Vetëm Jenny ishte para dhe motra e saj Linn ishte në tastierë duke bërë korët me syze të zeza që mbulonin gjysmën e fytyrës së saj. Linn u hoq nga skena pas performancës dhe që prej asaj kohe nuk është më pjesë e imazhit të grupit. Banda njoftoi se anëtarja bjonde po kapërcen stresin të ashpër.

Lule për një kthim

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit 1998 grupi lëshoi në të gjithë Evropën Flowers albumi i tyre i tretë, i cili përfshin hitin "Life Is A Flower", një sukses në tabelat e kontinentit të vjetër; e ndjekur nga "Cruel Summer", një version i grupit të viteve 80 'Pop Bananarama, një teke që gjithashtu ndihmoi në lansimin e albumit në Amerikë nën emrin e të njëjtit single. Duke u mbështetur në suksesin, grupi regjistron një version të veçantë të versionit së bashku me një Boy-Band Francez të quajtur Alliage, i cili ndihmon për ta bërë beqarin një hit në Francë dhe për të arritur një audiencë më të re që nuk e dinte Ace of Base.

Pas suksesit të regjistruar nga "Life is a Flower" dhe "Cruel Summer", në Evropë "Travel To Romantis", "Always Have, Always Will" dhe "Cecilia" janë lëshuar si beqare që nuk arritën të barazojnë lojën ajrore dhe shitjet nga dy teke të mëparshme. Në Amerikë publikohen dy prerje promovuese (përveç "Cruel Summer") këngët "Kurdo që të jesh afër meje" dhe "Everytime it Rains", të dy kaluan pa u vënë re nga publiku masiv.

Për një kohë grupi vendos të bëjë pushime dhe të rindërtojë jetën e tyre personale, Jonas kthehet në shtëpi me gruan e tij Birthe Haughland dhe dy fëmijët e tyre, Ulf iu përkushtua fërkimit të shpatullave me biznesin e shfaqjes evropiane, ku takoi modelen Johanna Aybar, dhe u martua, Ulf dhe Johanna aktualisht kanë tre fëmijë. Ndërkohë, Jenny dhe burri i saj i tanishëm Jakob Petrén filluan të punojnë për kisha duke bërë muzikë, koncerte bamirësie dhe madje Jenny bashkëpunuan me zë me muzikantë të tjerë nga Evropa.

An Titlu SHBA UK Kanada Suedia Brazili Danimarka Norvegjia Finlanda Gjermania Zvicra Austria Spanja Franca Hollanda Irlanda Japonia Australia NZ
1993 "All That She Wants" #2 #1 #2 #3 #1 #1 #2 #1 #1 #1 #1 #1 #2 #4 #2 #1 #1 #3
1993 "Wheel Of Fortune" #20 #3 #2 #2 #1 #4 #5 #6 #21 #2 #5 #18
1993 Happy Nation #21 #3 #1 #1 #2 #3 #5
1993 "Happy Nation" #40 #4 #6 #7 #23 #6 #1 #5 #80 #22
1993 "Waiting for Magic" #2 #4
1993 "The Sign" #1 #2 #1 #2 #1 #3 #5 #1 #4 #3 #1 #5 #3 #2 #1 #1
1993 Happy Nation (U.S. Version) #1 #3 #1 #13 #1 #8 #3 #5 #1 #2 #9 #1
1993 The Sign #1 #1 #3
1994 "Don't Turn Around" #4 #5 #1 #2 #2 #9 #6 #14 #8 #17 #7 #8 #11 #8
1994 "Living in Danger" #20 #18 #4 #15 #24 #26 #19 #36 #27 #12 #30
1995 "Lucky Love" #30 #20 #2 #1 #1 #2 #12 #1 #13 #19 #14 #6 #9 #16 #11 #12
1995 The Bridge #29 #66 #13 #1 #5 #20 #2 #8 #4 #10 #42 #3 #17 #16 #46 #28
1995 "Beautiful Life" #15 #15 #1 #22 #1 #2 #3 #20 #33 #24 #10 #27 #12 #11 #44
1996 "Never Gonna Say I'm Sorry" #106 #53 #4 #12 #17 #44 #38 #41 #79
1998 "Life Is a Flower" #5 #5 #2 #20 #3 #20 #18 #15 #7 #16 #40 #19 #29
1998 Flowers #15 #5 #6 #12 #2 #3 #1 #15 #38 #16 #50 #217
1998 "Cruel Summer" #10 #8 #5 #13 #4 #25 #21 #28 #24 #55 #59 #40
1998 Cruel Summer #101 #23 #14
1998 "Whenever You're Near Me" #76 #71 #57
1998 "Travel to Romantis" #20 #61
1998 "Always Have, Always Will" #12 #47 #29 #15 #78 #15 #61
1999 "Everytime It Rains" #22
1999 "C'est La Vie (Always 21)" #38 #10 #11 #64 #100 #1
1999 Singles Of The 90s #62 #36 #35 #29 #21 #14 #32 #24 #25 #23 #244
2000 "Hallo Hallo" #12 #99 #21
2000 Greatest Hits
2002 "Beautiful Morning" #14 #18 #38 #32 #47
2002 Da Capo #25 #40 #48 #23 #61 #10
2002 "The Juvenile" #78
2003 "Unspeakable" #45 #17 #97
2015 "Hidden Gems Album 2015"
2020 Hidden Gems Vol.2 Album
  1. ^ Stampa:Cita web
  2. ^ Stampa:Cita web