Grammy Award

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Grammy)
Jump to navigation Jump to search

Grammy Award (shk.: Grammy) është një çmim muzike që nga viti 1957 jepet çdo vit në gjithsej 108 kategori për artistët më të dalluar, drejtues të prodhimit dhe teknikë akustik. Grammy jepet nga National Academy of Recording Arts and SciencesLos Angeles.

Grammy vlen si shpërblimi më i larti për artistët dhe xhiruesit.

Shfaqja e këtij shpërblimi transmetohet nga CBS. Për vitin 2011, ceremonia e ndarjes se çmimeve u mbajt ne "Nokia Theatre".

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.