Jump to content

Bejkon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bejkon
Një rriskë e bejkonit të gatuar
LlojiDerr i kuruar
Përbërësit kryesorëBarku i derrit i kuruar me kripë

Bejkoni (ang. Bacon) është një lloj mishi i derrit të pjekur me kripë [1] i bërë nga prerje të ndryshme, zakonisht nga barku ose pjesët më pak yndyrore të shpinës. Ai hahet si një pjatë anësore (veçanërisht në mëngjes ), përdoret si një përbërës qendror (p.sh., sanduiçi me proshutë, marule dhe domate (BLT) ), ose si aromatizues ose theks (si në copat e proshutës në një sallatë).

 

Bejkon i pagatuar i tymosur dhe i kuruar
Pas skuqjes në tigan

Mishi i kafshëve të tjera, të tilla si viçi, qengji, pula, dhia ose gjeli i detit, gjithashtu mund të pritet, të kurohet ose të përgatitet ndryshe për t'i ngjashëm me bejkonin, madje mund të quhet, për shembull, " bejkon gjeldeti ". [2] Një përdorim i tillë është i zakonshëm në zonat me popullsi të konsiderueshme hebreje dhe myslimane pasi të dyja fetë e ndalojnë konsumimin e mishit të derrit. [3] Ekzistojnë gjithashtu bejkon vegjetarian si "bejkoni i sojës".

Një sanduiç me bejkon, marule dhe domate (BLT).
  1. ^ Filippone, Peggy. "What is bacon". thespruce.com. Marrë më 30 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eat cheap but well! Make a tasty beef in beer". Today. NBC News. 30 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2009. Marrë më 13 maj 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Health and You". New Straits Times. 12 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2009. Marrë më 13 maj 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)