Belisari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Belisarius)
Belisari
Në aleancë mePerandoria Bizantine
Shërbimi/dega• Ushtria Bizantine
Grada• Gjeneral
Betejat/luftrat• Beteja e Cara
• Beteja e Callinicum
MarrëdhënietAntonina

Flav ​​Belisari (505-565 er) ishte një komandant ushtarak i Perandorisë Bizantine nën drejtimin e perandorit Justiniani I. Belisari luajti një rol të rëndësishëm në ripushtimin e pjesës më të madhe të territorit mesdhetar që i përkiste Perandorisë Romake Perëndimore, e cila kishte humbur më pak se një shekull më parë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belisari kishte lindur në Iliri (pjesën perëndimore të Gadishullit Ballkanik) nga prindër të varfër dhe u ngrit për t'u bërë një nga gjeneralët më të mëdhenj, nëse jo më i madhi, në Perandorinë Bizantine. Belisarius është radhitur në mesin e kandidatëve të dukshëm për titullin e 'fundit e Romakëve "me të cilin kuptohet individi e fundit që më të përkryer mishëron vlerat e Perandorisë Romake në të mirë të saj.[1][2][3][4]

Një nga tiparet përcaktuese të karrierës së Belisariut ishte suksesi i tij pavarësisht niveleve të ndryshme të burimeve në dispozicion. Ai pushtoi Mbretërinë Vandale të Afrikës së Veriut në Luftën Vandalike për nëntë muaj dhe pushtoi pjesën më të madhe të Italisë gjatë Luftës gotike. Ai gjithashtu mundi ushtritë vandale në Betejën e Ad Decimumit dhe luajti një rol të rëndësishëm në Tricamarum, duke e detyruar mbretin vandal, Gelimer, të dorëzohej. Gjatë Luftës gotike, pavarësisht se ishte dukshëm më i madh në numër, ai dhe trupat e tij rimorën qytetin e Romës dhe më pas u përballën me mosmarrëveshjet e mëdha gjatë Rrethimit të Romës.

Ai gjithashtu fitoi një betejë të rëndësishme kundër persëve në Dara, por u mund në Callinicum. Ai zmbrapsi me sukses një inkursion të hunëve në Melantia. Ai ishte i njohur edhe për mashtrim ushtarak; ai zmbrapsi një pushtim persian duke mashtruar komandantin e tyre dhe si rezultat i kësaj hoqi rrethimin e Ariminumit pa luftë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Treadgold, Warren T. (1997). A history of the Byzantine state and society. Stanford University Press. fq. 246. ISBN 978-0-8047-2630-6. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Barker, John W. (1966). Justinian and the later Roman Empire. University of Wisconsin Press. fq. 75. ISBN 978-0-299-03944-8. Marrë më 28 nëntor 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ History of the Later Roman Empire: From the Death of Theodosius I to the death of Justinian volume 2, by J. B. Bury p. 56
  4. ^ Count Marcellinus and His Chronicle by Brian Croke, p. 75