Bell V-280 Valor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nisja e Bell V-280 Valor, Show Air Alliance 2019, Fort Worth, Teksas.

Bell V-280 Valor është një avion tiltrotor[1] i zhvilluar nga Bell dhe Lockheed Martin për programin Future Vertical Lift (FVL) të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Avioni u zbulua zyrtarisht në Forumin dhe Ekspozitën Vjetore Profesionale të Shoqatës së Aviacionit të Ushtrisë së Amerikës 2013 (AAAA) në Fort Worth, Teksas. V-280 bëri fluturimin e tij të parë më 18 dhjetor 2017 në Amarillo, Teksas.

Më 5 dhjetor 2022, V-280 u zgjodh nga Ushtria Amerikane si fituesi i programit Future Long-Range Assault Aircraft[2] për të zëvendësuar Sikorsky UH-60 Black Hawk.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tiltrotor", Wikipedia (në anglisht), 2022-10-31, marrë më 2022-12-18
  2. ^ "Future Long-Range Assault Aircraft", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-06, marrë më 2022-12-18

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video Bell V-280 Valor Multi Domain Operations