Belleair

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Belle Air)
Shko te: navigacion, kërko

Belle Air u krijua me 8 Qershor 2005 ne Tirane, si e para Kompani Ajrore low cost Shqiptare dhe prej dates 1 Mars 2006 filloi fluturimet e linjes nga Tirana ne 7 aeroporte Italiane per tu shtrire gjate viteve ne vijim ne 26 destinacione Europiane. Objektvi i pare i Belle Air ka qene qe duke zhvilluar fluturime linje me cmime te ulta dhe me sigurine me te larte drejt Europes te favorizoje zgjerimin e trafikut ajror te Shqiperise.

Belle Air Europe[redakto | redakto tekstin burimor]

Partneri i Belle Air, Belle Air Europe, nje kompani ajrore italiane e themeluar ne Korrik 2009, ka bere te mundur zgjerimin e rrjetit ajror ne tregjet e Kosoves e Maqedonise per destinacionet : Nga Prishtina ne: Verona, Bergamo, Venezia, Munih, Stuttgart, Dusseldorf, Liegi, Basel-Mulhaus, Londra, Friedrichschafen, Noremberg dhe Vjene. Nga Shkupi ne: Dusseldorf, Vjene, Ancona e Rome.

Nje avion i BelleAir ne Aeroportin e Tiranes

Destinacionet[redakto | redakto tekstin burimor]

Belle Air lidh Aeroportin e Tiranes me destinacione te shumta ne Itali, Greqi, Anglia, Belgjika, Zvicer, Gjermania, France e Kosove.