Jump to content

Bellis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bellis
-
Bellis perennis
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Bellis
Antarët

Lista e anëtarëve

Bellis është grup i vogël lulesh në familjen Asteraceae dhe ritet deri në lartës 25 cm mbi tokë.

Lista e anëtarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bellis është grup e vogël prej 15 llojeve të familjes Asteraceae.

 • Bellis annua
 • Bellis annua ssp. annua
 • Bellis annua ssp. vandasii
 • Bellis azorica
 • Bellis bernardii
 • Bellis caerulescens
 • Bellis hybrida
 • Bellis hyrcanica
 • Bellis longifolia
 • Bellis microcephala
 • Bellis perennis
 • Bellis pernennis ssp. perennis
 • Bellis rotundifolia
 • Bellis rotundifolia ssp. caerulescens
 • Bellis sylvestris

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale