Luleshqerra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luleshqerra
Luleshqerra
Luleshqerra
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Bellis
Bellis perennis

Luleshqerra ( lat. Bellis perennis L.) e njohur edhe si:lule dele, bukurishte, lule kacidhe, lule buke (Pogradec), lule dhensh (Elbasan), lule dheshë (Vuthaj), është lule e familjes Asteraceae dhe rritet deri në 25 cm.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luleshqerra në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.