Jump to content

Ben 10

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja për rindezjen e Ben 10, 2016.

Ben 10 është një franshizë mediatike amerikane i krijuar nga Man of Action Studios, prodhuar nga Cartoon Network Studios dhe në pronësi të Warner Bros. Discovery. Seriali përqendrohet në një djalë të quajtur Ben Tennyson i cili blen Omnitrix-in, një pajisje aliene që i ngjan një ore dore, e cila përmban ADN të llojeve të ndryshme aliene. Duke përdorur Omnitrix, Ben mund të shndërrohet në alienë të fuqishëm me aftësi të ndryshme. Omnitrix fillimisht përmban dhjetë alienë, megjithëse më vonë Ben merr më shumë specie duke shtuar dhe zhbllokuar ADN-në e tyre.

Franshiza Ben 10 ka marrë një vlerësim të gjerë nga kritikët, duke fituar 3 çmime Emmy. Ai përbëhet kryesisht nga 5 seri televizive dhe 5 filma, ky i fundit u transmetua midis gushtit 2007 dhe tetorit 2020. Duke kaluar mbi 16 vjet, është ekskluziviteti më i gjatë i Cartoon Network deri më sot. Ekziston gjithashtu një linjë lodrash Ben 10 e prodhuar nga Bandai për katër shfaqjet e para dhe Playmates Toys për rindezjen. Në mbarë botën, ekskluziviteti ka fituar mbi 6 miliardë dollarë nga shitjet me pakicë.

Më 17 shkurt 2021, u njoftua se tre speciale 44-minutëshe të bazuara në serial do të shfaqeshin premierë në prill 2021: të titulluar Ben 10,010, Ben Gen 10 dhe Alien X-Tinction, duke shërbyer si finale e serisë për rindezjen e 2016 dhe një crossover. ndërmjet katër serive të para televizive në ekskluzivitet.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]