Bendigo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bendigo
Bendigo
Qytet
noform
Qendra e Bendigos
Vendndodhja
Bendigo is located in Australia
Bendigo
Bendigo
Vendodhja e Bendigos në Australi

Bendigo is located in Victoria
Bendigo
Bendigo
Vendodhja e Bendigos në Nevada

Koordinatat: 36°45′0″J 144°16′0″L / 36.75000°J 144.26667°L / -36.75000; 144.26667

Administrimi
Shteti Flamuri Australia
Shteti federal Victoria
Qarku Bendigo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82 km2
Popullsia (qershor 2010) 89.995 banorë
Dendësia 1.097 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1851
Vendasit bendigonian
Zona Kohore UTC+10
Verore UTC+11
Kodi Postal 3550
Aeroporti Aeroporti i Bendigos
Koordinatat 36° 45′ 0″ Jug

144° 16′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bendigo.vic.gov.au

Bendigo është një qytet i madh rajonal në shtetin ViktoriaAustralisë. Ai ndodhet shumë afër qendrës gjeografike të shtetit dhe rreth 150 kilometra në veri perëndim të Melburnit kryeqytetit të Viktorias. Bendigo është qyteti i dytë më i madh për nga sipërfaqja dhe i katërti më i populluar në Viktoria. Banorët e Bendigo janë të njohur si bendigonians. Qyteti e ka marrë emrin nga Përroi i Bendigos dhe ky emër u bë zyrtar në vitin 1891. Menjëherë pas kësaj, termi "bendigonians" përshkruan banorët e tij.

Bendigo njihet për trashëgiminë arkitekturore Viktoriane dhe historinë e minierave të arit. Që nga 1851 mbi 600 ton ar janë nxjerrë nga minierat e arit të Bendigos, duke e bërë atë fushën armbajtëse më produktive në Australi në shekullin e 19-të dhe ekonominë më të madhe të minierave të arit në lindje të Australisë.