Benicàssim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benicàssim
Komunë
noform
Benicàssim and Desert de les Palmes mountains from the air, 2011.
Stema_figuraBandera de Benicàssim.svg
Vendndodhja
Benicàssim is located in Spanjë
Benicàssim
Benicàssim

Koordinatat: 40°3′19″V 0°3′51″L / 40.05528°V 0.06417°L / 40.05528; 0.06417

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Castelló
Qarku Plana Alta
Kryetari i Bashkisë Francesc Colomer Sánchez (2007)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 36.1 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 18,098 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Benicassut, benicassuda
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 12560
Koordinatat 40° 3′ 19″ Veri

0° 3′ 51″ Lindje

Faqja Zyrtare www.benicassim.org


Benicàssim është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Plana Alta, të provincës Castelló, në Komunitetin e Valencias. Benicàssim ka 18,098 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 36.1 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]