Bergisch Gladbach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bergisch Gladbach
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flagge Bergisch Gladbach.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bergisch Gladbach is located in Gjermania
Bergisch Gladbach
Bergisch Gladbach

Koordinatat: 51°06′V 07°07′L / 51.100°V 7.117°L / 51.100; 7.117

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Rajoni Këlni
Landi Flag of North Rhine-Westphalia.svg Nordrhein-Westfalen
Qarku
Kryetari i Bashkisë Lutz Urbach
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83.09 km2
Lartësia 100 m (m.n.d.)
Popullsia 111,627 banorë
Dendësia 1343 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 51427, 51429, 51465, 51467, 51469
Prefiksi 02202, 02204, 02207
Targa GL
Faqja Zyrtare www.bergischgladbach.de

Bergisch Gladbach është qytet në rajonin Këln të shtetit federal Nordrhein-Westfalen, Gjermani. Ndodhet në lindje të lumit Rin, rreth 20 km në lindje të Këlnit.

Në vitin 1975, qyteti inkorporoi Bensbergun fqinj dhe kur arriti një popullsi prej 100,000 në vitin 1977, iu dha statusi i qytetit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]