Jump to content

Betty Friedan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Betty Friedanlindi më 4 shkurt 1921 - 4 shkurt 2006 ishte një shkrimtare, aktiviste dhe feministe amerikane.[1] Një figurë udhëheqëse në lëvizjen e grave në Shtetet e Bashkuara, libri i saj i vitit 1963 The Feminine Mystique shpesh meriton të nxisë valën e dytë të feminizmit amerikan në shekullin e 20-të. Në vitin 1966, Friedan u themelua dhe u zgjodh president i parë i Organizatës Kombëtare për Gratë (TANI), e cila synonte t'i çonte gratë "në rrjedhën kryesore të shoqërisë amerikane tani në partneritet plotësisht të barabartë me burrat".

Friedan ka lindur Bettye Naomi Goldstein më 4 shkurt 1921 në Peoria, Illinois, tek Harry dhe Miriam (Horwitz) Goldstein, familjet e të cilëve judenj ishin nga Rusia dhe Hungaria. Harry kishte në pronësi një dyqan bizhuterish në Peoria dhe Miriam shkroi për faqen shoqërore të një gazete kur babai i Friedan u sëmur. Jeta e re e nënës së saj jashtë shtëpisë dukej shumë më e kënaqshme.

  1. ^ Margalit Fox (5 shkurt 2006). "Betty Friedan, who ignited cause in 'Feminine Mystique,' dies at 85". The New York Times. Marrë më 2 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)