Betty Zane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
“Heroizmi i Elizabeth Zane” përshkruan imazhin legjendar të Elizabeth Zane për grumbullimin e pluhurit gjatë rrethimit të Fort Henry gjatë Luftës Revolucionare Amerikane

Elizabeth "Betty" Zane McLaughlin Clark (19 korrik 1765 – 23 gusht 1823) ishte heroinë e Luftës Revolucionare. Ajo ishte vajza e William Andrew Zane dhe Nancy Ann (lindur Nolan) Zane, dhe motra e Ebenezer Zane, Silas Zane, Jonathan Zane, Isaac Zane dhe Andrew Zane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre vëllezërit Zane — Ebenezer, Silas and Jonathan — migruan nga qyteti i tanishëm Moorefield, West Virginia në vitin 1769 dhe themeluan venbanimin e parë Wheeling, West Virginia. Anëtarë tjerë të familjes Zane më vonë i'u bashkuan vendbanimit.

Sipas një shënuesi historik në Wheeling, më 11 shtator 1782, familja Zane ishte nën rrethim në Fort Henry nga aleatët amerikanë vendas të britanikëve. Gjatë rrethimit, ndërsa Betty po ngarkonte një pushkë Kentaki, babai i saj u plagos dhe ra nga maja e fortesës në frontin e saj. Kapiteni i kështjellës tha: "Ne kemi humbur dy burra, një Zane dhe një zotërinj të tjerë, dhe na duhet baruti i zi".

Vëllai i Betty u largua pa kujdes nga baruti në shtëpinë e tyre. Ajo vrapoi 40 deri në 50 oborre për të rimarrë barut, pastaj u kthye në mënyrë të sigurt. Ata i mbajtën amerikanët vendas dhe jetuan.

Familja Zane u vendos më vonë në atë që u bë Martins Ferry, Belmont County, Ohio, nëpër lumin Ohio nga Wheeling dhe luajti një rol të rëndësishëm gjatë viteve formuese Ohio.

Rrethimi i Fort Henry[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1782 forcat amerikane dhe britanike sulmuan garnizonin e vogël të Fort Henry (Wheeling, West Virginia), e cila u mbrojt nga dyzet e dy burra nën komandën e kolonelit David Shepherd. Kur garnizoni u përplas me municion (baruti i zi), Zane vullnetarisht u largua nga garnizoni për të marrë më shumë municione nga shtëpia e vëllait të saj aty pranë. Veprimet e Zane merren me lejimin e mbrojtësve të vazhdojnë të mbajnë fortesën, e cila mbetet nën kontrollin amerikan.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth “Betty” Zane ishte e martuar dy herë dhe ishte nënë e nëntë fëmijëve.

Para martesës së saj të parë, ajo lindi një vajzë, Minerva Catherine Zane, e njohur edhe si Miriam, nga një Capt. Van Swearingen. Regjistrimet gjyqësore në Ohio County, Virginia tregojnë një urdhër për Van Swearingen për të vepruar me pronën ndaj Betty Zane, kështu që bija do të sigurohej dhe të mos bëhet barrë për qarkun.

Burri i parë i Zane ishte Ephraim McLaughlin me të cilin kishte katër vajza; Mary Ann "Polly", Sarah Nancy, Rebecca dhe Hannah McLaughlin. Pas vdekjes së burrit të saj të parë, ajo u martua me Jacob Clark me të cilin kishte një djalë, Ebenezer Clark dhe një vajzë, Catherine Clark.

Heroizmi i saj mbahet mend çdo vit gjatë Ditës së Pionierëve të Betty Zane.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://media.proquest.com/media/pq/hnp/doc/218354181/