Bima (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bima
Qytet
Stema_figura
Stema e Bimës
Vendndodhja
Bima is located in Indonezia
Bima
Bima

Koordinatat: 8°22′28.42″J 118°44′5.07″L / 8.3745611°J 118.7347417°L / -8.3745611; 118.7347417

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Nusa Tenggara Barat
Kryetari i Bashkisë M. Qurais H. Abidin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 222.25 km2
Popullsia 142.443 banorë
Dendësia 640 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WIT (UTC+8)
Koordinatat 8° 22′ 28.42″ Jug

118° 44′ 5.07″ Lindje

Faqja Zyrtare www.publiccenter.bimakota.go.id

Bima është qytet në bregun lindor të ishullit SumbawaIndonezi. Është qyteti më i madh i ishullit Sumbawa me popullsi të 142.443 sipas regjistrimit të vitit 2010, por në regjistrimin e fundit të popullsisë në janar 2014 është 148,984.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ndodhet në bregun lindor të Gjirit Bima. Tradicionalisht, Bima ishte qytet i portit që lidhte qytetet tjera të portit në Indonezinë Lindore.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e popullsisë në Bima janë muslimanë me 97.38%, të tjerët janë protestanë me 0.89%, krishterët katolikë me 0.62% dhe hindustët dhe budiztët me rreth 1.11%.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bima ndahet në 5 distrikte administrative:

  • Raba
  • Rasanae Perëndimor
  • Rasanae Lindor
  • Mpunda
  • Asakota

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]