Black Dog

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Poster

"Black Dog" është një këngë e shkruar nga rok bendi Anglez Led Zeppelin.

Procesi i Krijimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga nisi me basistin e grupit John Paul Jones i cili shkruajti melodin kryesore të këngës. Të tërë anëtarët e grupit kontribuan për të shkruar këtë këngë. Këjo kënga u rekordua nga dhjetori i vitit 1970 deri në mars të vitit 1971.

Informacion Ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këjo kënga është një nga këngat më të njohur të grupit Led Zeppelin dhe të tërë historiës e muzikës rok. Black Dog domëthënë “Qen i Zi” në anglisht dhe u emërua mbas një qen që bridhte jashtë studios ku Led Zeppelin rekordonte muzikën e tyre. Teksti i këngës nuk ka lidhje më qenin, vetëm titulli.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]