Black Mirror (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Black Mirror
Krijuar nga Charlie Brooker
Shteti Britania e Madhe
Gjuhë(t) Anglisht
Sezona 3
Episode 13
Prodhimi
Producent(ët) Barney Reisz
Kohëzgjatja 43–89 minutes
Transmetimi

Black Mirror (shqip: Pasqyra e Zezë) është një serial televiziv Britanikë, krijuar nga Charlie Brooker i cili përmban fiction spekulative me tema të errëta dhe satirike që shqyrton shoqërinë moderne, veçanërisht në lidhje me pasojat e papritura të teknologjive të reja. [1][2] Shfaqja u transmetua të parë në Channel 4 kanal britanik, në vitin 2011. Në shtator të vitit 2015, Netflix porositi një sezon të tretë prej 12 episodeve. [3] Episodet e porositur më vonë u ndanë në dy sezone e gjashtë episode; sezoni i tretë u shfaq në Netflix në mbarë botën më 21 tetor 2016. Lidhur me përmbajtjen dhe strukturën e programit, Brooker vuri në dukje, "çdo episod ka një kast tjetër, një mjedis të ndryshëm, madje edhe një realitet të ndryshëm por ata janë të gjithë në lidhje me mënyrën se si jetojmë tani -. Dhe mënyrën se si ne mund të jetojnë në 10 minuta" kohë në qoftë se ne jemi të ngathët. Seriali ka marrë disa kritika dhe ka parë një rritje të interesit ndërkombëtarisht (sidomos në SHBA), pasi u shtua në Netflix. [4]

Sezonet[redakto | redakto tekstin burimor]

Produksioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Dy seritë e para të programit janë prodhuar nga Zeppotron, për Endemol. Një njoftim për shtyp i Endemol e përshkroi serinë si "një hibrid të Zonës së Twilight dhe Tales of the Unexpected që prek në shqetësimin tonë bashkëkohor për botën tonë moderne", me tregimet që kanë një "techno-paranoia" Kanali 4 përshkruan episodin e parë si "një shëmbëlltyrë të shtrembëruar për moshën e Twitter".[5] Black Mirror series 1 kishte një lëshim të kufizuar DVD për PAL / Rajon 2 më 27 shkurt 2012. [6] Kjo u pasua nga një lëshim DVD i serisë 2, gjithashtu PAL vetëm për rajonin 2.

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Wortham, Jenna (30 January 2015). ‘Black Mirror’ and the Horrors and Delights of Technology. New York Times. Marrë më 30 January 2015. 
  2. ^ "Netflix will bring viewers twelve new episodes of the critically-acclaimed Black Mirror". Netflix. 24 September 2015. 
  3. ^ Charlie Brooker: the dark side of our gadget addiction. The Guardian. London. 1 December 2011. Marrë më 17 December 2011. 
  4. ^ "Black Mirror: Charlie Brooker, Jon Hamm on the dark side of Yuletide". Digital Spy. 14 December 2014. Marrë më 14 December 2014. 
  5. ^ "Black Mirror - A new drama from Charlie Brooker". Endemol UK. 11 May 2011. Marrë më 15 November 2011. 
  6. ^ Black Mirror DVD. Tuppence Magazine. 7 November 2011. Marrë më 18 December 2011.