Blind Guardian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Blind Guardian është nje metal bend gjerman i formuar ne vitin 1984, ne Krefeld te Gjermanise. Ata shpesh shquhen si nje nder bendet me kryesore dhe më me ndikim te muzikes power metal dhe nenzhanreve te speed metal. Blind Guardian është pjese e heavy metal skenes gjermane qe doli ne shesh ne mesin e vitev 1980-ta. Tekstet e bendit, te shkruara nga Hansi Kürsch, jane te inspiruara nga trillimi i autoreve te imagjinates si: J. R. R. Tolkien, dhe Michael Moorcock e poashtu edhe nga legjendat tradicionale dhe poemat epike.