Blloku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull i kushtohet pjesës së Tiranës Blloku, për kuptimet tera të fjalës shiko Blloku (kthjellim)
Blloku is located in Tirana
Blloku
Blloku
Blloku
Pamja nga Sky Toweri
Një nga banimet e Ish-Diktatorit Enver Hoxha

Blloku është emri i pjesës më interesante të Tiranës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka marrë këtë emër që nga koha e komunizmit mbas viteve 1961, pasi aty ka qenë një zonë e ndaluar ku banonin kryesuesit e Partisë së Punës me në krye Enver Hoxhën. Në vitin 1991, Blloku u hap dhe përbënte një prej kërshërive më të mëdha të kohës. Në atë kohë ishte e mbushur vetëm me vila. Sot është një zonë tmerrësisht e populluar me ndërtesa të larta dhe sidomos klube e kafene. Kur Edi Rama, ish-kryetari i Bashkisë të Tiranës erdhi në fuqi tentoi që të paktën gjatë stinës së verës ta bënte zonë vetëm për këmbësorë. Një iniciative shumë e mirë por që ishte jetë shkurtër. Sot përsëri blloku gumëzhon nga makinat.

Rruget[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bulevardi Bajram Curri
  • Brigada VIII
  • Pjetër Bogdani
  • Vaso Pasha
  • Ismail Qemali
  • Nikolla Tupe
  • Abdyl Frashëri
  • Dëshmorët e 4 shkurtit
  • Sami Frashëri
Koordinatat: 41°19′12″V 19°49′01″L / 41.32°V 19.817°L / 41.32; 19.817