Jump to content

Boeing B-52 Stratofortress

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një B-52H nga Barksdale AFB duke fluturuar mbi Teksas.

Boeing B-52 Stratofortress është një bombardues strategjik amerikan me rreze të gjatë, subsonik, me fuqi jet. B-52 është projektuar dhe ndërtuar nga Boeing, i cili ka vazhduar të ofrojë mbështetje dhe përmirësime. Ai është operuar nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF) që nga vitet 1950. Bombarduesi mund të mbajë deri në 32.000 kg armë dhe ka një rreze tipike luftarake prej rreth 14.200 km pa karburant nga ajri.

Duke filluar me ofertën e suksesshme të kontratës në qershor 1946, dizajni B-52 evoluoi nga një avion me krahë të drejtë i mundësuar nga gjashtë motorë turboprop në prototipin përfundimtar YB-52 me tetë motorë turbojet dhe krahë të fshirë. B-52 bëri fluturimin e tij të parë në prill 1952. E ndërtuar për të mbajtur armë bërthamore për misionet e parandalimit të epokës së Luftës së Ftohtë, B-52 Stratofortress zëvendësoi Convair B-36 Peacemaker. Një veteran i disa luftërave, B-52 ka hedhur vetëm municione konvencionale në luftime. Emri zyrtar i B-52 Stratofortress përdoret rrallë; joformalisht, avioni është bërë zakonisht i referuar si BUFF (Big Ugly Fat Fucker/Fella).

B-52 ka qenë në shërbim me USAF që nga viti 1955. Që nga qershori 2019, ka 76 avionë në inventar; 58 të operuara nga forcat aktive (krahu i dytë i bombës dhe krahu i 5-të i bombës), 18 nga forcat rezervë (krahu i bombës 307) dhe rreth 12 në ruajtje afatgjatë në Davis-Monthan AFB Boneyard. Bombarduesit fluturuan nën Komandën Ajrore Strategjike (SAC) derisa ajo u shpërbë në 1992 dhe avionët e saj u zhytën në Komandën e Luftimit Ajror (ACC); në 2010, të gjitha B-52 Stratofortresses u transferuan nga ACC në Komandën e re Globale të Forcave Ajrore (AFGSC). Performanca superiore me shpejtësi të larta nënsonike dhe kosto relativisht të ulëta operimi i kanë mbajtur ato në shërbim pavarësisht ardhjes së bombarduesve strategjikë më të avancuar më vonë, duke përfshirë Mach 2+ Convair B-58 Hustler, Mach 3 të anuluar të Amerikës së Veriut XB-70 Valkyrie, Rockwell B-1 Lancer me gjeometri të ndryshueshme dhe stealth Northrop Grumman B-2 Spirit. B-52 përfundoi 60 vjet shërbim të vazhdueshëm me operatorin e tij origjinal në 2015. Pas përmirësimit midis 2013 dhe 2015, aeroplanët e fundit pritet të shërbejnë deri në vitet 2050.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]