Jump to content

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marina e SHBA F/A-18F Super Hornet.

Boeing F/A-18E dhe F/A-18F Super Hornet janë variante të avionëve luftarakë me dy motorë, të aftë për transportues, me shumë funksione të bazuara në McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Variantet F/A-18E me një sedilje dhe F/A-18F me ndenjëse të njëpasnjëshme janë derivate më të mëdhenj dhe më të avancuar të F/A-18C dhe D Hornet.

Super Hornet ka një top rrotullues të brendshëm 20 mm M61 dhe mund të mbajë raketa ajër-ajër dhe armë ajër-tokë. Karburanti shtesë mund të transportohet në deri në pesë rezervuarë të jashtëm të karburantit dhe avioni mund të konfigurohet si një cisternë ajrore duke shtuar një sistem të jashtëm karburanti ajër-ajër.

I projektuar dhe prodhuar fillimisht nga McDonnell Douglas, Super Hornet fluturoi për herë të parë në 1995. Prodhimi me normë të ulët filloi në fillim të vitit 1997 me prodhim të plotë duke filluar në shtator 1997, pas bashkimit të McDonnell Douglas dhe Boeing muajin e kaluar. Super Hornet hyri në shërbim të flotës me Marinën e Shteteve të Bashkuara në 1999, duke zëvendësuar Grumman F-14 Tomcat, i cili doli në pension në 2006; Super Hornet ka shërbyer së bashku me Hornet origjinal. Forca Ajrore Mbretërore Australiane (RAAF), e cila ka operuar F/A-18A si luftëtarin e saj kryesor që nga viti 1984, urdhëroi F/A-18F në 2007 për të zëvendësuar flotën e saj të vjetër General Dynamics F-111C. RAAF Super Hornets hyri në shërbim në dhjetor 2010.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]