Jump to content

Boeing MH-6

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Demonstrimi i MH-6 në Tampa, Florida, maj 2022

Boeing MH-6M Little Bird (nofka: Veza Vrasëse) dhe varianti i tij sulmues, AH-6, janë helikopterë të lehtë që përdoren për operacione specialeUshtrinë e Shteteve të Bashkuara. Fillimisht i bazuar në një OH-6A të modifikuar, më vonë u bazua në MD 500E, me një rotor kryesor të vetëm me pesë tehe. Versioni më i ri, MH-6M, bazohet në MD 530F dhe ka një rotor kryesor të vetëm me gjashtë tehe dhe bisht me katër tehe.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "MD Helicopters MH-6 Little Bird", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-15, marrë më 2022-12-22