Borziloku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Borziloku
noform
Ocimum basilicum
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Lamiales
Familja Lamiaceae
Gjinia Ocimum
Lloji Ocimum basilicumBorziloku (Lat. Ocimum basilicum) - është një bimë, që bën pjesë në familjen Lamiaceae.

Borziloku është një bimë barishtore njëvjeçare, që kultivohet kryesisht si bimë aromatike.

Për aromën e tij karakteristike dhe të mprehtë, borziloku përdoret gjerësisht në kuzhinën mesdhetare dhe të Azisë Jug-lindore.


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e bimëve