Brahmagupta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brahmagupta
Lindi rr. 598 ES
Vdiq rr. 668 ES
Vendbanimi
Fusha Matematikë, Astronomi
I njohur për

Brahmagupta (i lindur në vitin 598 të es, vdiq në vitin 668 të es) ishte një matematikan dhe astronom indian. Ai është autor i dy veprave të hershme në matematikë dhe astronomi: Brāhmasphuṭasiddhānta (BSS, "doktrina e saktë e Brahma", datë 628), një traktat teorik dhe Khaṇḍakhayaja ("kafshimi i ngrënshëm", datë 665) text.

Brahmagupta ishte i pari që i dha rregullat për të llogaritur me zero. Tekstet e përbëra nga Brahmagupta u kompozuan në vargun eliptik në sanskritisht, siç ishte praktika e zakonshme në matematikën indiane. Pasi që nuk jepen prova, nuk dihet se si rrjedhin rezultatet e Brahmaguptas.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sachau, Edward C. (2013), Alberuni's India, Routledge, f. 156, ISBN 978-1-136-38357-1, Brahma-siddhānta, so called from Brahman, composed by Brahmagupta, the son of Jishnu, from the town of Bhillamāla between Multān and Anhilwāra, 16 yojana from the latter place (?) Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Biographies/Brahmagupta.html