Bram Cohen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Bram Cohen (i lindur më 12 tetor 1975) është një programues amerikan kompjuteri, i njohur kryesisht si autor i protokollit peer-to-peer (P2P) BitTorrent, si dhe i programit të parë i kategorisë file sharing që përdor protokollin, i njohur gjithashtu si BitTorrent. Ai është bashkë-themelues i CodeCon, organizator i takimit të San Francisco Bay Area P2P-hackers, si dhe bashkë-autor i Codeville.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]