Branislav Sinadinovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Prof. Dr. Branko Sinadinovski është autor i më shumë se 40 librave. Sinadinovski , është Akademik Profesor doktor i historisë shkrimtar, diplomat, nga Maqedonia e Veriut. Mbështetes për krijimin e një Bashkësie Fetare të Shqiptarëve Ortodoksë në Maqedoni.Është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane në New York,Tiranë ,Prishtinë dhe Shkup.

Citat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Emrin e kom Branko Sinadinosvski, po jam shqiptar, ortodoks shqiptar ma mirë me thanë. Ka ni vend qi thirret Reka Epërme, është Rrethi Dibrës dhe ka nja shtatëmdhetë katunde si folin shyp me mija vjet, mirëpo mas ni kohe e ndrran e u asimillun e u bonë slloven (sllav)”.


"...djalë i Jakim Sinadinovskit, i cili gjat kohës së LNÇ-së ka qenë i rreshtuar për krah radhëve partizane në Shqipëri, me emrin Gjergj Pranga...."

“Unë nuk do të ndalem në misionin tim kombëtar. Ky është një mision që kërkon sakrificë, përkushtim dhe rrezik. Unë kam qenë i vetëdijshëm për këto pasoja, por nuk ndalemi në qëllimin tonë. Bashkësia fetare e shqiptarëve ortodoks në Maqedoni është një realitet dhe shprehje e lirisë fetare dhe kombëtare. Është e drejtë hyjnore që nuk duhet ti pengojë askujt, por ja që jetojmë në një ambient të tillë të ndotur me elemente raciste dhe gjenocidale. Apeloj për përkrahje nga diaspora dhe ky apel është që të ngrisim Kishën ortodokse shqiptare në Shkup, sepse kjo do të jetë një simbol i rëndësishëm historik kombëtar”,

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademiku Sinadinovski është rrahur me 5 mars 2018 para banesës së tij në lagjen Aerodrom të Shkupit.


Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpërbërjes së Jugosllavisë Titiste ai u kthye në Maqedoni, duke kërkuar funksion më të lartë nga LSDM-ja. Me pas, shkoi në VMRO DPMNE, ku u emërua si ministër pa portofol për punë të jashtme. Pas 2-3 vitesh braktisi edhe atë parti, duke u prezantuar si themelues i VMRO-së,

Karriera akademike

Botime e libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

•"Palestinsko nacionalno pitanje i blisko istočna kriza"

• "Jaser Arafat"

• “Josif Bagerin”

• “Hasan Prishtina”

• “Shqiptarët ortodoks në republikën e Maqedonisë”

• “Skënderbeu” etj.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://tesheshi.com/perfaqesuesi-ortodokseve-shqiptare-ne-maqedoni-skenar-per-eleminimin-tim-fizik/

Video[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.dailymotion.com/video/x3jns6l

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Branko Manojli https://vimeo.com/150935129