Jump to content

Bredhi i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bredhi i bardhë
-
Bredhi i bardhë
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Pinophyta
Klasa: Pinophyta
Fisi: Pinales
Familja: Pinaceae
Grupi: Abies
Abies alba

Shiko Lista

Abies alba

Bredhi i bardhë (Abies alba), i njohur edhe si : bredh, brec, breth (Mokër, Korçë), mbrek (Shpat), brethëk (Krujë), çam (Tiranë) është bimë e familjes Pinaceae

Bredhi i bardhë ( Abies alba ) është një dru hijedashës i cili mund të arrijë një lartësi prej 40-50 m dhe nje diametër në trung deri në 1.5 m , ndërsa halat (gjethet) e tij janë përherë blertë me gjatësi 1.5 der 3 cm dhe gjerësi 2 mm. Bredhi i bardhë shpesh përzihet edhe me Ahun në Pyje për të krijuar pyje të përziera.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bredhi i bardhë në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Abies – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale