Bredhi i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bredhi i bardhë
-
Bredhi i bardhë
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Pinophyta
Klasa: Pinophyta
Fisi: Pinales
Familja: Pinaceae
Grupi: Abies
Abies alba

Shiko Lista

Abies alba

Bredhi i bardhë (lat. Abies alba L.), i njohur edhe si : bredh, brec, breth (Mokër, Korçë), mbrek (Shpat), brethëk (Krujë), çam (Tiranë) është bimë e familjes Pinaceae

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Bredhi i bardhë në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Abies – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale