Jump to content

Abies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abies
Korean Fir (Abies koreana)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Division:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Abies

Abies grandis foliage
Abies alba foliage

Bredhi i bardhë ose bredh, brec, breth (Mokër, Korçë), mbrek (Shpat), brethëk (Krujë), çam (Tiranë)
( lat. Abies alba mil L.)

Lista e antarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi
 • Sekcioni Balsamea Azi dhe Amerika veriore
  • Abies fraseri
  • Abies balsamea
   • Abies balsamea var. phanerolepis
  • Abies bifolia
  • Abies lasiocarpa
  • Abies sibirica
  • Abies sachalinensis
  • Abies koreana
  • Abies nephrolepis
  • Abies veitchii
   • Abies veitchii var. sikokiana
 • Sekcioni Grandis Prendimi e Amerikes veriore deri te Meksiko dhe Guatemala.
  • Abies grandis
   • Abies grandis var. idahoensis
  • Abies concolor
   • Abies concolor
  • Abies durangensis
   • Abies durangensis var. coahuilensis
  • Abies mexicana
  • Abies flinckii
  • Abies guatemalensis
Bredhi Bullgarë
Bredhi i Vitit Ri
Abies homolepis i familjes Pinaceae
Abies homolepis i familjes Pinaceae (trungu)
 • Sekcioni Abies Evropë qendrore, jugore dhe lindore, si dhe në Azinë e vogël.
  • Abies nebrodensis - Sicelianë
  • Abies alba - Bredhi i bardhë
  • Abies borisiiregis - Bullgarë
  • Abies cephalonica - Grekë
  • Abies nordmanniana - Kaukazit
   • Abies nordmanniana subsp. equitrojani - Turkë
  • Abies cilicica - Sicelianë
 • Sekcioni Piceaster Jugun e Spanjës dhe Veri/perenim të afrikës
  • Abies pinsapo - Spanjollë
   • Abies pinsapo var. marocana - Marokanë
  • Abies numidica - Algjerian
 • Sekcioni Momi në Azinë lindore dhe qendrore, Himalaje
  • Abies kawakamii - Taivanezë
  • Abies homolepis
  • Abies recurvata
   • Abies recurvata var. ernestii
  • Abies firma
  • Abies beshanzuensis
  • Abies holophylla
  • Abies chensiensis
   • Abies chensiensis subsp. salouenensis
  • Abies pindrow
  • Abies ziyuanensis
 • Sekcioni Amabilis në pjesën malore të bregdetit të Pacifikut, Amerikën veriore dhe Japoni.
  • Abies amabilis
  • Abies mariesii
 • Sekcioni Pseudopicea në male të larta të Himalajes
  • Abies delavayi
  • Abies fabri
  • Abies forrestii
  • Abies chengii
  • Abies densa - Butanit
  • Abies spectabilis - Himalajes lindore
  • Abies fargesii
  • Abies fanjingshanensis
  • Abies yuanbaoshanensis
  • Abies squamata
 • Sekcioni Oiamel në Meksiko
  • Abies religiosa
  • Abies vejarii
  • Abies hickelii
   • Abies hickelii var. oaxacana
 • Sekcioni Nobilis në përendim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  • Abies procera
  • Abies magnifica
  • Abies magnifica var. shastensis
 • Sekcioni Bracteata bregdetit të Karlifornisë (ShBA)
  • Abies bracteata

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet e bredhit të gjetura në Danimarkë:

| alba | | amabilis | | balsamea | | borisiiregis | | bornmuelleriana | | cephalonica | | concolor | | concolor | | equitrojani | | fabri | | fargesii | | faxoniana | | fargesii | | firma | | forrestii | | fraseri | | grandis | | holophylla | | homolepis | | koreana | | lasiocarpa | | lasiocarpa | | magnifica | | magnifica | | mariesii | | nebrodensis | | nephrolepis | | nordmanniana | | numidica | | pindrow | | pinsapo | | pinsapo | | procera | | recurvata | | sachalinensis | | sibirica | | sikokiana | | spectabilis | | sutchuenensis | | veitchii |

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Abies – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale