Bremeni

Coordinates: 53°5′N 8°48′E / 53.083°N 8.800°E / 53.083; 8.800
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

53°5′N 8°48′E / 53.083°N 8.800°E / 53.083; 8.800

Bremeni
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej567.559
{{{postal_code_type}}}
28001–28779
Faqja zyrtarewww.bremen.de

Qyteti Bremen është qyteti i dytë në Gjermaninë veriperëndimore dhe qyteti më i madh i dhjeti me rradhë në Gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Bremen, „Freie Hansestadt Bremen“, përbëhet prej qytetit Bremen dhe qytetit Bremenhaven, i shtrirë 60 km në veri prej Bremenit. Dhe është kryeqyteti i njesisë Federale „Freie Hansestadt Bremen“ shqip Bremen (Land).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bremen është e vendosur në zonën e butë me ndikim të fortë detare. E përzemërta muajin korrik është me një mesatare prej 16,8 °C dhe të dhe te ftohtit me me madh ne janar me 0,8 °C. Të shirat bien gjatë gjithë vitit. Në rrjedhën e një vit, duke rënë me një mesatare prej 693,9 mm reshje, kryesisht si shi, dëborë vetëm rrallë. Bremen është një nga qytetet më të varfra në dëborë Gjermani. Mesatarisht, në Bremen në më pak se pesë ditë borë në vit. Në vjeshtë mund të ketë stuhitë dhe stuhitë vijnë, por surges stuhia mund të ndodhë gjithashtu.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një e katërta e të gjitha vendeve të punës lidhen me portin. Sektorët tradicionalë të ekonomisë, ndërtimi i anijeve dhe çeliku kanë humbur rëndësinë. Daimler AG ka uzinën e dytë më të madhe në gjithë Evropën. Rëndësi në qytet ka edhe përpunimi i kafesë. Bremerhafeni është pika më e rëndësishme në Evropë për prodhimin e produkteve të ngrira.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bremeni - Qytet i lirë | Fakte mbi Gjermaninë | DW.DE | 31.07.2008