Jump to content

Bremen (krahinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Freie Hansestadt Bremen
Hapësira: 404,23 km²
banorë: 1642 (01.prill. 2006)
Dendësija e popullsisë: 1642 Banorë në km²
Website: http://www.bremen.de]
ISO 3166-2: DE-HB
Politika
Kryeministri: Jehns Böhrnsen (SPD)
Partia në pushtet: SPD dhe CDU
Harta

Bremeni për nga sipërfaqja është vendi më i vogël Federal i Republikës Federale Gjermane. Sipërfaqja e Bremenit është 404 km². Përbehet prej qyteteve Bremen dhe Bremenhaven dhe gjithsej ka rreth 664.000 banorë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]