Bridgeport (Connecticut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brixhport
Qytet
Njohur si The Park City (Qyteti Park)
noform
Bashkia e Brixhportit
Stema_figura
Emblema e Brixhportit
Bridgeport flag.png
Vendndodhja
Brixhport is located in SHBA
Brixhport
Brixhport

Koordinatat: 41°11′11″V 73°11′44″P / 41.18639°V 73.19556°P / 41.18639; -73.19556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Qarku Fairfield
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50,2 km2
Lartësia 1 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 147.216 banorë
Dendësia 3.354 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1821
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 06601, 06602, 06604, 06605, 06606, 06607, 06608, 06610, 06650, 06673, 06699
Prefiksi 203, 475
Koordinatat 41° 11′ 11″ Veri

73° 11′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.bridgeportct.gov

Bridgeport (shqiptohet: Brixhport) është qyteti më i populluar në shtetin amerikan të Kënektikatit. Ai është qendra e Qarkut Fairfield dhe ndodhet në grykëderdhjen e lumit Pequonnock në Gjirin e Long Island.

Kolonizatorët anglezë filluan të vendoseshin përgjatë lumit Pequonnock pas vitit 1639, duke blerë toka nga fisi Paugussett ose duke i marrë me forcë ato. Vendbanimi u bë një qendër e tregtisë, ndërtimit të anijeve, dhe gjuetisë së balenave. Në mesin e shekullit të 19-të, qyteza u industrializua me shpejtësi, duke tërhequr emigrantë për shkak të numrit në rritje të vendeve të punës në fabrika. Industria qëndroi e fortë deri pas Luftës së Dytë Botërore. Ristrukturimi industrial shkaktoi humbjen e shumë vendeve të punës dhe banorëve të pasur, duke lënë Brixhportin të përballet me problemet e varfërisë. Në shekullin e 21, konvertimin i ndërtesave të zyrave në ndërtesa banimi, dhe ndërtime të tjera po tërheqin banorë të rinj.