Brigada XXVII e APJ-së

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Brigada XXVII e Armatës Popullore Jugosllave i njohur për përcjelljen dhe dorëzimin më 30 mars 1945 Brigadës X malazeze të eshalonin e dytë të përbërë nga 4.700 djem shqiptar nga Kosova të cilët u masakruan në Tivar dhe për eshalonin e tretë me radhë nga 2700 djem kosovar që ishin nisur nga Prizreni më 27 mars 1945.[1]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kolonat e vdekjes përfunduan në Tivar - Sheradin Berisha"Zëri i ditës", e shtunë-e diel, 2-3 prill 2005, f. 20)