Jump to content

Brigada e VI-të Sulmuese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Brigada e VI-të Sulmuese ka qenë një nga brigadat e Frontit Nacional-Çlirimtar gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brigada e VI-të u themelua nga shkrirja e çetave "Çerçiz Topulli", "Hajredin Tremishti", "Avni Rrustemi" dhe "Toto Bolena". Me këto çeta u krijua batalioni i parë më 7 gusht 1943, që u quajt "Asim Zeneli".[1] Komandantët dhe komisarët e kësaj brigade qenë sipas radhës:[2]

  1. Komandant Tahir Kadare, Komisar Mustafa Matohiti
  2. Zv. Komandat Riza Veipi
  3. Jaho Gjoliku, Haki Toska
  4. Sotir Filto, Xhule Çiraku

Disa prej luftëtarëve të Brigadës :

  1. Zurdi Shehaj

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tarifa, Sevo (24 janar 2014). "912 shqiponja partizane formuan Brigadën e VI Sulmuese". telegraf.al. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ushtarakët e lartë që eliminoi Enveri". standard.al. Standard. 12 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)