Brigada ndërkombëtare e XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emblem of the International Brigades.svg

Brigada ndërkombëtare e XII u krijua me 7th November 1936 ne Albacete, ne Spanje. Formailsht u quajt Brigada Garibaldi , siaps udheheqesit te famshem dhe inspirues te Luftes per pavaresi te ITALISE, General Giuseppe Garibaldi. Oficeri i pare komandues ishte keshilltari sovjet me origjine hungareze, gjeneral. "Pavol Lukács" (Máté Zalka), i cili u be komandant Division 45-te te Spanish Republican Army. (ai u vra gjate ofencisves ne Huesca .)

Brigada përfshinte, ndër të tjera, edhe batalione si[1][2][3]:

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugh Thomas, The Spanish Civil War, Appendix III
  2. ^ (Spanjisht) EPR Order of Battle Website Arkivuar 18 shkurt 2006 tek Wayback Machine
  3. ^ (Spanjisht) Associació Catalana Website

Stampa:Spain-hist-stub