Bright Eyes (grup muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bright Eyes është një grup muzikor "indie folk" amerikan i formuar nga këngëtari-kompozitori dhe kitaristi Conor Oberst. Në këtë grup bëjnë pjesë Obersti, multi-instrumentalisti dhe producenti Mike Mogis, trompetisti dhe pianisti Nate Walcott, dhe disa bashkëpunues nga skena e muzikës indie në Omaha. Bright Eyes ka lidhur marrëveshje me Saddle Creek Records, një kompani muzikore në Nebraskë e hapur nga Justin Oberst i vëllau i Conor Oberst dhe një pjestar i grupit Mike Mogis, e cila tani distributohet nga Sony Corporation.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme (1995–1997)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga formuesit e grupit Commander Venus – nga i cili u largua në vitin 1997 – kitaristi/vokalisti Conor Oberst filloi të fokusohet në projektin e tij të ri, Bright Eyes. Në vitin 1998, ai lëshoi 20 nga këngët që kishte ruajtur për albumin e parë zyrtar të Bright Eyes, A Collection of Songs Written and Recorded 1995-1997. Fillimi i albumit kishte Oberstin duke bërë eksperimente me bateri, piano elektrike dhe instrumente tjera. Tinguj variojnë nga vokale të lëkundshme në kitarë akustike dhe instrumente të stilit tekno. Kritikimet ishin negative, me AllMusic që thonin se shumë nga "këngët shpërbëheshin nga sepse vokalet e tij reduktoheshin dhe bëheshin si balbëzitje të pakuptueshme fëmijësh. Çdo balanc që muzika mbante sado e brishtë që ishte, humbej dhe kështu, me shumë mundësi edhe dëgjuesi."

Pjesëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]