Bring Me the Horizon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bring Me the Horizon
Background information
OrigjinaBritania e Madhe Sheffield, Yorkshire
ZhanretMetalcore, deathcore
Vitet aktik2004 - sot
LabeliVisible Noise, RCA
Antar/ëtOliver Sykes
Matt Kean
Jordan Fish
Lee Malia
Matt Nicholls
Anëtarët e kaluarCurtis Ward
Jona Weinhofen
Websitebringmethehorizon.co.uk

Bring Me the Horizon është themeluar në vitin 2004, band metalcore/deathcore nga Sheffield, Yorkshire, Britaninë e Madhe.

Grupi përbëhet nga Oliver Sykes (Këngëtar), Matt Kean (E-bas), Lee Malia (Kitara), Jordan Fish (Keyboard) dhe Matt Nicholls (Këngëtar, Drums). Bring Me the Horizon solli deri tani lëshuar katëri albume në studio: Count Your Blessings (2006, Visible Noise), Suicide Season (2008, Visible Noise), There Is a Hell, Believe Me I´ve Seen It, There Is a Heaven, Let´s Keep It a Secret (2010, Visible Noise) dhe Sempiternal (2013, Visible Noise).

Diskography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[1] Sales
US DE UK AU AT CH
2005 This Is What the Edge of Your Seat Was Made For (EP) Visible Noise n.A.
2006 Count Your Blessings n.A.
2008 Suicide Season 107 47 28 n.A.
2010 There Is A Hell, Believe Me I've Seen It. There Is A Heaven, Let's Keep It A Secret 17 52 13 1 48 n.A.
2013 Sempiternal RCA Records 11 22 3 1 69 17 200.000+[2]
2015 That's the Spirit
2019 Amo
"—" denotes that the record didn't chart.

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Charts: AU, DE Arkivuar 18 tetor 2012 tek Wayback Machine, AT, UK, US Arkivuar 10 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Matt Brown: Metal Insider: Metal By Numbers 5/7: Whitechapel break into the top 10