Bryan Adams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bryan Adams
Background information
Emri i lindjesBryan Guy Adams
Lindi (1959-11-05) 5 nëntor 1959 (64 vjeç)
Origjina Kingston, Kanada.
ZhanretRock, pop rock, soft rock, arena rock, heartland rock
Muzikant, Këngëtar, Fotograf, producent rekord
LabeliA&M, Polydor, Universal, BMG
Websitebryanadams.com

Bryan Guy Adams (Kingston, 5 nëntor 1959) është një muzikant, këngëtar, kompozitor, producent muzikor dhe fotograf kanadez.

Gjatë karrierës së tij muzikore, ai fitoi shumë çmime. Ndër të tjera, ai u nominua gjashtëmbëdhjetë herë për Grammy, të cilin e mori në vitin 1992. Ai është gjithashtu fitues i disa çmimeve MTV. Ai u nominua tre herë për Oscar, dhe disa herë ishte në garë për Golden Globe.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • -{Bryan Adams}- (1980)
 • -{You Want It You Got It}- (1981)
 • -{Cuts Like a Knife}- (1983)
 • -{Reckless}- (1984)
 • -{Into the Fire}- (1987)
 • -{18 til I Die}- (1996)
 • -{Waking Up the Neighbours}- (1991)
 • -{On a Day Like Today}- (1998)
 • -{Spirit: Stallion of the Cimarron}- (2002)
 • -{Room Service}- (2004)
 • 11 (2008)
 • -{Tracks of My Years}- (2014)
 • -{Get Up!}- (2015)
 • -{Shine a Light}- (2019)
 • -{Pretty Woman — The Musical}- (2022)
 • -{So Happy It Hurts}- (2022)
 • -{Classic}- (2022)

Albume të drejtpërdrejta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • -{Live! Live! Live!}- (1988)
 • -{MTV Unplugged}- (1997)
 • -{Live at the Budokan}- (2003)
 • -{Bare Bones}- (2010)
 • -{Live at Sydney Opera House}- (2013)
 • -{Wembley 1996 Live}- (2017)
 • -{Live at the Royal Albert Hall}- (2023)

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • -{Hits on Fire}- (1988)
 • -{So Far So Good}- (1993)
 • -{The Best of Me}- (1999)
 • -{Anthology}- (2005)
 • -{Icon}- (2010)
 • -{Ultimate}- (2017)