Buellton, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buellton, California
Anglisht : Buellton
qytet
noform
Buellton, as seen from near Gaviota Peak in the Santa Ynez Mountains
Vendndodhja
Buellton, California is located in SHBA
Buellton, California
Buellton, California

Koordinatat: 34°36′51″V 120°11′38″P / 34.61417°V 120.19389°P / 34.61417; -120.19389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Santa Barbara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.099 km2
 •  tokësore 4.098 km2
 •  ujore 0.002 km2
Lartësia 109 m (m.n.d.)
Popullsia 4828 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi February 1, 1992[1]
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 93427
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 36′ 51″ Veri

120° 11′ 38″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofbuellton.com

Buellton, California (Buellton) është një qytet në qarkun Santa Barbarashtetit federal California, SHBA. Në Buellton, California jetojnë 4828 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 4.099 km2 (1.583 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 109 m (358 ft). [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 21 shkurt 2013. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Buellton". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më nëntor 5, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Buellton, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale