Bulbasaur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bulbasaur
Pokédexi Nacional
Bulbasaur (#001) - Ivysaur
Loja e ParePokémon Red and Blue
GjenerataGjenerata I
artistKen Sugimori

Bulbasaur, i njohur si Fushigidane (フシギダネ?) Në Japoni,është një specie në Nintendo Pokemon dhe ekskluzivitet Game Freak's. Dizajnuar nga Ken Sugimori, emri i tij është një kombinim i fjalës "bulb" dhe "dinosaur", dhe është emri në njëjësin dhe shumësin e specieve. Për herë të parë u botua në Pokemon Red Blue si një Pokemon fillues, më vonë u shfaq në versione të mëvonshëm, në spin-off games, mallra të lidhura, dhe përshtatje të animuar dhe të shtypura të Pokemon. I njohur si Pokemon farë, Bulbasaur mund të mbijetojë për ditë të tëra pa ngrënë sepse Bulba në kurrizin e tij mund të thithë energji. Bulbsaur është një karakter qendror në anime, duke qenë një nga Pokemonët kryesorë të Ash-it për sezonin e parë, dhe një tjetër më vonë. Ai është paraqitur në manga të ndryshme, dhe është në pronësi të Red protagonist kryesor në manga Adventures Pokemon. Bulbasaur ka qenë i paraqitur në lloje të ndryshme të mallrave, duke përfshirë dhe kukulla lodra prej pelushi.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në botën e Pokemon, Bulbasaur janë të vegjël, reptil që lëvizin me të katër këmbët, dhe kanë trup blu në të gjelbërt me pika të errëta blu-jeshile.Bulbasaur i nënshtrohet një evolucion në Ivysaur dhe pastaj më vonë në Venusaur. Fara në shpinë e një Bulbasaur që është mbjellë që në lindje, dhe pastaj mbin dhe rritet në më të madhe ashtu si dhe Bulbasaur rritet. Bulba thith rrezet e diellit që e bëjnë atë të rritet. Për këtë arsye, Bulbasaur pëlqejnë qëndrimin nën rrezet e diellit, [8] dhe mund të mbijetojnë për ditë, pa ngrënë prej ruajtjes në bulbë të energjisë. Në anime Pokemon, karakteri Ash Ketchum ka një Bulbasaur i cili është portretizuar si trim por edhe kokëfortë.

Paraqitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në video lojra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bulbasaur bëri debutimin në lojë më 27 shkurt, 1996, në lojën në gjuhën japoneze Pocket Monsters kuqe dhe jeshile. Së bashku me Çarmander dhe Skuirtëll, Bulbasaur është një Pokemon që lojtari mund të zgjedhi nga fillimi lojës. Lloji i Bulbasaur ,i barit, është në kontrast me tipin e Çarmander të zjarrit dhe llojin e Skuirtëll të ujit. Bulbasaur dhe filluesit e tjerë nga Red dhe Blue janë zëvendësuar nga Pikachu në Pokemon Yellow, në dispozicion si fillues i vetëm. megjithatë, ata merren gjatë lojës nga disa trajnerë.Në Pokemon FireRed dhe LeafGreen, ribërje e kuqe dhe blu, Bulbasaur është i zgjidhshëm si një Pokemon fillues edhe një herë, së bashku me Çarmander dhe Skuirtëll. Në Pokemon HeartGold dhe SoulSilver, pas marrjes së të gjitha gjashtëmbëdhjetë medaljeve dhe mposhtjes së tranjerit i Kuq, lojtari mund të zgjedhin të marrin ose një Bulbasaur, Çarmander, ose Skuirtëll. Nintendo 64 spin-off Pokemon Stadium, dhe të tjera spin-off të tilla si Pokemon Mystery Dungeon, i japin lojtarit një zgjedhje të një Bulbasaur (në mesin e pesëmbëdhjetë Pokemonëve të tjerë), dhe në Pokemon Snap, Bulbasaur janë një nga Pokemonët që lojtari mund të fotografojë. Bulbasaur duket edhe në Hey Ju, Pikachu! si një karakter mbështetës i cili jeton në Woods okër.Në Super Smash Bros, Bulbasaur duket si një nga trofetë e arritshëm.

Në anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skena nga anime Pokemon kanë parë dy personazhet Maj dhe Ash me një Bulbasaur në kohë të ndryshme, me Bulbasaurin e Ash-it duke mbledhur më shumë rëndësi në kuadër të historisë. Bulbasaur Ash-it ka mbetur me Ashin më shumë se të gjithë e Pokemon e tij të tjerë, me përjashtim të Pikachu-së së tij. Përpara se të bashkohet me ekipin e Ash-it, ai ka jetuar me një vajzë të quajtur Melanie, e cila kujdesej për Pokemonët e braktisur. Bulbasaur ju dha Ash-it, por ai ishte pesimist rreth tij. Megjithatë, besnikëria e tij filloi të përmirësohet dhe ai përfundimisht u bë një nga më besnikët e Ashit.Maj kap një Bulbasaur ndërsa udhëtonte në një rezervë lloj-bar Pokemon gjatë udhëtimit të saj në Hoenn. Bulbasaur mbron atë nga Pokemonët e barit të tjerë në pyll, që e shohin atë si një kërcënim, dhe kur Maj largohet, Bulbasaur vendos për të shkuar me të. Në versionin origjinal Japonez dy Bulbasaur-ët janë secili luajtur nga aktorë të veçantë, Bulbasauri i Ash-it nga Megumi Hayashibara dhe i Maj-it nga Miyako Itō. Në dub anglisht, ata janë të dy të shprehur nga Tara Jayne deri sa Michelle Knoc mori punën për sezonin 9.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVDs
 • Pokémon, Vol. 15: Charizard!!, Viz Video., Shkurt 2000. ASIN B00004DS9J
 • Pokémon, Vol. 18: Water Blast!, Viz Video., Maj 2000. ASIN 6305844674
 • Pokémon - The First Movie, Warner Home Video., Tetor 2000. ASIN B00004WIB2
 • Pokémon, Vol. 26: Friends and Rivals!, Viz Video., Janar 2001. ASIN B0000541UG
 • Pokémon The Movie 2000, Warner Home Video., Maj 2001. ASIN B00005A3O6
 • Pokémon 3: The Movie , Warner Home Video., Tetor 2001. ASIN B00005NMW3
 • Pokémon: Mewtwo Returns, Warner Home Video., Dhjetor 2001. ASIN B00005OW0I
 • Pokémon Master Quest 2: Quest 2, Viz Video., Shkurt 2005. ASIN B0002IQD2Y
 • Pokémon 10th Anniversary, Vol. 7 - Bulbasaur, Viz Video., Tetor 2006. ASIN B000HDR8D2
Publikime
 • Barbo, Maria. The Official Pokémon Handbook. Scholastic Publishing, 1999. ISBN 0-439-15404-9
 • Loe, Casey, ed. Pokémon Special Pikachu Edition Official Perfect Guide. Sunnydale, CA: Empire 21 Publishing, 1999. ISBN 1-930206-15-1
 • Nintendo, et al. Official Nintendo Pokémon Snap Player’s Guide. Nintendo of America Inc., 1999. ASIN B000CDZP9G
 • Nintendo Power. Official Nintendo Pokémon FireRed Version & Pokémon LeafGreen Version Player’s Guide. Nintendo of America Inc., Gusht 2004. ISBN 1-930206-50-X
Vëllime Manga

Linke të Jashtëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]