Jump to content

Bulevardi H. C. Andersen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bulevardi H. C. Andersens është një nga rrugët kryesore më me shumë trafik në qendër të Kopenhagës, në Danimarkë. Rruga me gjashtë korsi, e gjatë 1.3 km kalon në sheshin e bashkisë në rrugën e saj nga Jarmers Plads, një kryqëzim vetëm në jug të stacionit Nørreport, në urën e Lange që e lidh atë me bulevardin Amager në Amager. Nga Jarmers Plads trafiku vazhdon përgjatë Gyldenløvegade e cila në anën e largët të liqeneve ndahet në Aaboulevard dhe Rosenørns Allé.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franz Šedivý: Bulevardi në vitin 1894.

Bulevardi H. C. Andersens, i njohur fillimisht si bulevardi Vestre, ishte planifikuar pasi ishin çaktivizuar fortifikimet e Kopenhagës dhe ndjek (afërsisht) rrjedhën e hendekut i cili dilte jashtë West Rampart-it. Ai u frymëzua nga Ringstraße i Vjenës si dhe bulevardet e gjera të Haussmann në Paris.[1] Kursi i tij përfundimtar u përcaktua në një plan nga viti 1872.[2] Pasi nuk ishte paramenduar mespërmes trafikut, shumica e trafikut nga dhe nga ura Lange ende përdorte Vester Voldgade. Në vitin 1890, Bulevardi Vestre u shtrua si një shëtitore e gjelbër me një bollëk pemësh dhe lulesh ku borgjezia e qytetit do të shëtiste në një mjedis paqësor.[3]

Kur ura Lange u zëvendësua me një urë të re në vitin 1903, ajo u ndërtua si një vazhdim i drejtpërdrejtë i bulevardit Vestre. Kolona Dante u instalua përpara Ny Carlsberg Glyptotek në vitin 1922 dhe pjesa përreth rrugës u quajt Dantes Plads.[4]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, rezervimi i gjerë qendror u përdor për ndërtimin e bunkerëve. Menjëherë pas luftës, korsitë u zgjeruan në përgjigje të rritjes së trafikut të makinave. Në vitin 1954, ura e re Lange u hap si vazhdim i drejtpërdrejtë i bulevardit Vestre për të çliruar presionin mbi Vester Voldgade i cili ishte më i ngushtë.[3]

Ndërtesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa Studenterforeningen (majtas)
  • Nr. 10 (Tegneskole për Kvinder, 1880) u ndërtua si një shkollë arti për femrat.
  • Stacioni Qendror i Zjarfikësve në Kopenhagë (Nr. 23) është ndërtuar në vitin 1898.
  • Akademia Mbretërore Daneze e Shkencave dhe Letrave dhe Fondacioni Carlsberg gjenden në ndërtesën nr 35.
  • Hotel Nobis Kopenhagë / ish Akademia Mbretërore Daneze e Muzikës).
  • Shtëpia e Industrisë (danisht: Jindustriens Hus)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Larsen, Jørgen (23 gusht 2007). "Vand blev til land". www.berlingske.dk (në danisht). Berlingske. Marrë më 2013-12-27.
  2. ^ Simonsen, Jens (2016-09-10). ""Fra industribygning til Industriens Hus"" (në danisht). Selskabet for Københavns Historie. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2016. Marrë më 2013-07-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  3. ^ a b Larsen, Jørgen. ""Fra promenade til motorgade"". www.berlingske.dk (në danisht). Berlingske. Marrë më 2013-07-19.
  4. ^ ""Vester Boulevard"". gamle-dage.dk (në danisht). Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2013. Marrë më 2013-07-19.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]