Bullgaristika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bullgaristika (Studimet bullgare) është një fushë akademike interdisiplinare e cila merret me studimin e historisë, kulturës, gjuhës dhe letërsisë bullgare dhe si e tillë ajo është një degë e ballkanologjisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]