Burim Mustafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burim Mustafa
Skeda:Burim mustafa.jpg
Burim Mustafa
U lind në7 qershor, 1980
Vdiqjeton
jeton
KombësiaKosovar
Profesioniregjisor

Burim Mustafa lindi më 7 qershor 1980Prizren, është regjisor shqiptar.

Studioj ne Akademinë e Filmit në Prizren Regjinë, Kamerën dhe Montazhin ku ne vitin 2006 diplomoi në Regji të Filmit me filmin Antigona. I cili film më pas u shfaq në festivale si në Kosovë ashtu edhe rajon.

Edhe pse i ri në karrierën e tij ai ka arritur të prezantojë shumë projekte të tija ku në pjesën dërmuese të tyre perveç regjisë ka bërë gjithashtu skenarin dhe montazhin.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Edona – dokumentar
  • Ali – dokumentar
  • Antigona – film i metrazhit të shkurtë
  • Agimi i lirisë – dokumentar
  • N'qoshe - dokumentar

Producent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vulë fati - film i metrazhit të shkurtë
  • Antigona – film i metrazhit të shkurtë
  • Magjia e zezë - film i metrazhit të shkurtë

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(*mikrofilm = Burim Mustafa)