Bushtricë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bushtrica
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Kukësit
Komuna: Komuna Bushtricë
Targat e automjeteve: KU
Përdorimi i stampës

Bushtrica është një fshatkomunën Bushtricërrethin e KukësitShqipërisë. Ka qenë fshat që përmbante rreth 200 shtëpi, por si pasojë e emigrimit drejt Ultësirës Perëndimore, popullsia e fshatit tani është zvogëluar shumë. Ajo shtrihet midis maleve e pyjeve dhe ka nje bukuri te rralle natyrore.Bushtrica ka nje klime shume te shendetshme dhe me ajer te paster. glelberimi dhe freskia e diteve te veres, por dhe dimri me shume debore, e bejne nje ved te preferuar ne te gjitha stinet.Arkitektura e fshatit deshmon per nje stil te vecante te stilit evropian.Ndertesat jane te bukura , solide, prej guri te gdhendur e te mbuluara me plloca te hireta. Banoret e ketij fshati jan shume mikeprites, ruajne traditat dhe zakonet e hershme te vendit te tyre.

By: Mujo Tota

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]