Busulla (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Busulla është një film shqiptar i regjizorit Bujar Alimani. Fabula e filmit ka në qëndër historin e një vajze të re 17 vjeçare, Mira, e cila bën një jetë të izoluar së bashku me familjen e saj për shkak të frikës nga gjakmarrja. Historia zhvillohet në një fshat Shqiptaro-verior. Historia ve në qëndër edhe varfërërin ekstreme me të cilën përballej familja e Mirës dhe shoqëria në fshatin e tyre. Për të siguruar te ardhura për familjen e saj, Mira vendos të mësojë të ngasë furgonin e familjes dhe të shesi qumësht përreth fshatit ku jetonte, duke mbajtur gjithmonë një armë me vete. Ky film flet për dhunën dhe nëpërmjet fabulës bën një thirrje të fuqishme kundër saj. [1]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bujar Alimani
  • Prodhuar nga: MAKU Production

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nga Botimi Albanian Film Center Qendra Kombetare e Filmit (2006-2010)