Jump to content

Byzylyku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një byzylyk me hijeshi dekorative ari që tregon një medaljon në formë zemre, një kalë deti, kristal, telefon, ari, anije kozmike dhe piano.

Një byzylyk është një artikull stoli që vishet rreth kyçit të dorës. Byzylykët mund të shërbejnë për përdorime të ndryshme, të tilla si të mbahen si stoli. Kur vishen si stoli, byzylykët mund të kenë një funksion mbështetës për të mbajtur sende të tjera dekorimi, të tilla si sharmet. Informacionet mjekësore dhe të identitetit janë të shënuara në disa byzylykë, të tillë si byzylykët ndaj alergjive, etiketat e identifikimit të pacientit në spital dhe etiketat e byzylykëve për foshnjat e porsalindura. Byzylykët mund të vishen për të nënkuptuar një fenomen të caktuar, siç është ndërgjegjësimi për kancerin e gjirit, ose për qëllime fetare/kulturore.

Byzylykët mund të prodhohen nga metali, lëkura, pëlhura, plastika, rruaza ose materiale të tjera, dhe byzylykët e bizhuterive ndonjëherë përmbajnë bizhuteri, gurë, dru, predha, kristale, rrathë metalikë ose plastikë, perla dhe shumë materiale të tjera.