C.-H Hermansson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
C.-H. Hermansson
CH Hermansson.jpg
Kryetar i Partisë së Majtë
19641975
Paraardhësi: Hilding Hagberg
Pasardhësi: Lars Werner
Të dhënat personale
Lindi më: 14 dhjetor 1917
Lindi në: Bollnäs Suedi
Vdiq më: 26 korrik 2016
Vdiq në: Stokholm, Suedi
Partia politike: Partia e Majtë

Carl-Henrik "C.-H." Hermansson (14 dhjetor 1917 – 26 korrik 2016) ishte politikan suedez. Ai ishte kryetar i Partisë së Majtë nga viti 1964 deri në vitin 1975 dhe antarë në parlament nga viti 1963 deri në vitin 1985.